Ekonomika
Ekonomika při energetickém využití biomasy
Provozní dotace
Provozního dotace mají za cíl motivovat investora či provozovatele k určité činnosti, která je v zájmu státní politiky či politiky EU. Dotace svým působením přispívají ke snížení rizika během provozní fáze projektu a často výrazně navyšuje příjmovou stránku projektu. Tímto mechanizmem dochází do jisté míry k deformaci tržního hospodářství.
Podpora ze strany Ministerstva zemědělství
V oblasti bioenergetiky je v zemědělské činnosti poskytována dotace na pěstování energetických plodin. Do roku 2008 existovala tato dotace v rámci národní dotace, od 1.1.2008 byla tato dotace zrušena a nahrazena dotací z fondů EU – tzv. Uhlíkovým kreditem. Kompletní znění programu naleznete na adrese: www.mze.czDruhou možností je přímá platba na plochu – SAPS. Dotaci vyřizuje Státní zemědělský intervenční fond, veškeré formuláře a dokumenty jsou k dispozici stránkách SZIF (www.szif.cz).
Podpora ze strany Ministerstva průmyslu a obchodu
Podpora bioenergetických projektů ze strany Energetického regulačního úřadu je směřována k podpoře výroby elektrické energie z biomasy. Dokumentem je cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 7/2007 ze dne 20. listopadu 2007, kterým se stanovuje podpora pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie, kombinované výroby elektřiny a tepla a druhotných energetických zdrojů. Podpora je dána:
- Minimálními výkupními cenami
- Pevně stanovenými zelenými bonusy
Kompletní podmínky podpory, výkupní ceny a zelené bonusy pro výrobu elektřiny jsou k dispozici na www.eru.cz.
Daňové zvýhodnění v bioenergetice
V této souvislosti jsou uvedeny dvě části daňového zvýhodnění v bioenergetice:
- Zákon o dani z přidané hodnoty, který uplatňuje sníženou sazbu DPH na 9 % pro vybraná biopaliva
- Ekologická daňová reforma, která od 1.ledna 2008 nově zavedla daň ze zemního plynu, pevných paliv a daň z elektřiny, se záměrem motivovat občany k vytápění ekologicky šetrnými palivy
Možnosti trhu s emisními povolenkami
Obecně lze říci, že je to ekonomický nástroj, který formou obchodovatelných (převoditelných) práv umožňuje hledat nákladově efektivní cesty ke snižování emisí. Snižování emisí je tedy hlavní cíl tohoto systému, může však do jisté míry ovlivnit ekonomiku provozu.
Celkový maximální alokovaný objem povolenek na období 2008 - 2012 je pětinásobek roční kvóty stanovené Evropskou komisí, která činí 86,835264 milionu povolenek. Obchodování se týká pouze emisí oxidu uhličitého (CO2). Jedna povolenka představuje právo k vypuštění jedné tuny emisí CO2.