Ekonomika

Ekonomika při energetickém využití biomasy

Biopaliva a jejich energetické využití

Peletizace a briketování

Výroba paliv z biomasy je zaměřena na pelety a brikety. Investice do zařízení na výrobu tvarovaných biopaliv zažívá v posledním období velký rozmach, který je dán velkou poptávkou po těchto palivech v okolních vyspělejších státech. Celkové investiční náklady peletárny se odvíjejí od toho, zda je projekt realizován na zelné louce nebo ve stávajících vyhovujících prostorách (skladovací haly, nevyužité seníky apod.). Celková náklady se navýší o náklady na pozemky, příjezdové cesty, přívod elektrické energie, budovy, oplocení apod. Měrné investiční náklady se tak můžou až zdvojnásobit.

Proces peletizace a briketování je poměrně energeticky náročný, samotné tvarování však představuje poměrně malou část navýšení nákladů. Ostatní části procesu jako manipulace, sušení a mzdy představují mnohem větší část nákladů.

Doprava

Doprava představuje nezanedbatelnou položku v bioenergetických projektech, jelikož se přepravují materiály, která mají poměrně nízkou hustotu (štěpka cca 350-420 kg/m3) a poměrně nízkou cenou. Čím je palivo sušší, tím je lehčí a má vyšší energetickou hodnotu, proto je výhodné dopravovat co možná nejsušší materiál.

Měrné náklady na dopravu sypkých biopaliv, tak budou minimálně 1,25 Kč bez DPH na kilometr a tunu dopravované hmoty. Při přepočtu na GJ se náklady budou odvíjet od vlhkosti biomasy. Při přepravě vlastní technikou budou náklady nižší.

Ještě vyšší mohou být náklady u přepravy lehčích materiálů (sláma, piliny apod.) na kratší vzdálenost a pomocí vozů s nižší kapacitou.

Domovní kotelny

Klasickým systémem vytápění rodinných domů bývá ústřední topení. Investiční náklady na pořízení kotle jsou závislé převážně na druhu a množství použitého materiálu, kterým bývá ocel nebo litina. Litinové kotle jsou oproti ocelovým kotům dražší. Jelikož kotle nejsou opatřeny řídicími jednotkami, zapalováním ani nuceným přívodem vzduchu, cena se odvíjí od množství použitého materiálu, čemuž odpovídá výkon zařízení.

K vytápění obytných prostor biopalivy lze využít také lokální topeniště. Výhodou lokálních topenišť jsou poměrně malé investiční náklady, pokud není podmínkou moderní či stylový design.

Dalším možnou technologií je zplyňovací technologie. U této technologie je rozptyl cen širší a je to dáno propracovaností technologie. Dražší kotle pracují jako generátory dřevoplynu, plyn je následně veden do hořákové části, kde je spalován.

V neposlední řadě je stále více oblíbená technologie s automatickou dopravou paliva do kotle. Ve většině se jedná o dopravu pomocí šnekových dopravníků. Automatická doprava paliva do kotle zajišťuje stabilitu spalovacího procesu, stabilitu požadovaného výkonu, nízkou produkci škodlivin a komfort pro uživatele.

Lokální kotelny

Lokální kotelny jsou určené k vytápění objektů v blízkém okolí, k výrobě tepla pro sušení vlhkých materiálů nebo jiným technologickým účelům v místě nebo poblíž místa výroby tepla. Z těchto důvodů tyto aplikace rozvodné sítě nepotřebují nebo jen v omezeném rozsahu, a proto jsou investiční náklady oproti systémům CZT menší.

Jak ukazuje graf, náklady jsou výrazně nižší. Jedná se o ekonomické ukazatele realizovaných bioenergetických projektů v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Investiční náklady jsou nižší oproti investičním nákladům zdrojů CZT, z grafu je však patrný velký rozptyl investičních nákladů. Tento rozptyl je dán širokou škálou možných variant provedení zdroje a vývodu výkonu ke spotřebičům a technologiím.

Rozptyl investičních nákladů lokálních teplovodních výtopen