Ekologie

Ekologické aspekty záměny fosilních paliv za biomasu

Stav produkce emisí v Moravskoslezském a Zlínském kraji

Moravskoslezský region je charakteristický velkým počtem velkých zdrojů znečištění a hustým zalidněním. Mezi významné provozovatelé stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší ovlivňující kvalitu ovzduší v kraji patří hutní, strojírenské a dřevozpracující podniky a energetické závody. Dominantní škodlivinou v Moravskoslezském kraji (MSK) je oxid uhelnatý, který je z hlavní části produkován velkými zdroji, a emise tuhých látek.

Podstatným zdrojem emisí znečišťujících látek do ovzduší jsou rovněž lokální topeniště s nedokonalým spalováním méně hodnotných paliv a mobilní zdroje. Lokální topeniště se podílejí na produkci významně právě v zimních měsících při inverzním počasí a jsou významným producentem tuhých znečišťujících látek a široké škály organických látek. Podrobně se produkcí emisí ve všech dotčených krajích zabývá studie.

Jelikož jsou kraje poměrně hornaté s rozptýlenými lidskými sídly, řada z nich není plynofikována. Dle Českého statistického úřadu není v Moravskoslezském kraji přípojkou na plynovod vybaveno přes 68500 domů, ve Zlínském kraji to je pak přes 55500 domů. Cca 23 % malých zdrojů v MSK je vytápěna tuhými fosilními palivy. Malá sídla jsou situována v údolích, ve kterých se během topné sezóny množství škodlivin do jisté míry kumuluje a dochází k sezónnímu zhoršení kvality ovzduší.

Zvláště v malých horských sídlech by záměna tuhých fosilních paliv za biomasu vedla k podstatnému zlepšení hodnot imisí škodlivin během topného období.