Biomasa
Potenciál biomasy, druhy, bilance a vlastnosti paliv z biomasy - hlavní body studie
Úprava biomasy
Před vstupem do vlastního energetického zařízení musí být biomasa obvykle upravována. Metody těchto úprav závisí v první řadě na požadovaném druhu a kvalitě hmoty vstupující do vlastního energetického zařízení a pak na druhu tohoto zařízení.
V případě pevné formy biomasy se jedná obvykle o sušení (přirozené nebo umělé) a změnu formy biomasy. Pokud se jedná o plyny, energoplyn nebo bioplyn, mohou být čištěny, sušeny nebo komprimovány.
Určení přesné vlhkosti v biomase může být problematickou záležitostí, jelikož biomasa má většinou nerovnoměrně rozloženou vlhkost. Vlhkost v palivu se dá měřit váhovou zkouškou, elektrickými vlhkoměry, extrakčním způsobem, vakuovým způsobem či elektronovým přístrojem. Pro nejpřesnější zjištění vlhkosti se nejčastěji používá extrakční způsob.
Pro sušení je nejvýhodnější využít přirozené vysoušení biomasy, před briketováním či peletováním je však nutné použít umělé rychlé vysušení, jinak se produkty rozpadají.
Z hlediska formy dřeva je potřebná úprava na stejnou velikost. Pro toto se užívají stříhací zařízení, sekačky a drtiče. Střihací zařízení se používají především na úpravu různorodé odpadní biomasy. Sekačky jsou zařízení, která biomasu dělí napříč vlákny na kusy potřebné tloušťky. Pomocí těchto strojů se vyrábí štěpka. Sekačky mohou být stacionární nebo mobilní a podle použitého principu je můžeme dělit na diskové, bubnové a šroubové. Nejpoužívanějšími sekačkami jsou sekačky diskové, které mají i největší výkonnost. Mobilní sekačky jsou poháněny buď vlastním motorem nebo jsou poháněny motorem z pomocného stroje (traktoru). Drtiče jsou určeny k úpravě rozměrů dřeva, které není možné sekat sekačkami. Jedná se o dřevo drobné, mimořádně netvárné (křoviny apod.) nebo znečištěné (pařezy, stavební odpad). U těžebního odpadu z lesa se používá štěpkování, je možné jej paketovat, což je obdobou balíkování slámy. Tyto balíky je možné přímo spalovat nebo použít pouze pro transport.
Pro výrobu briket a pelet se využívá několik systémů. Jedná se o pístové hydraulické nebo mechanické lisy jednorázové s průměrem briket 50 až 60 mm s použitím na různé druhy biomasy. Dále se jedná o šnekové jednovřetenové nebo dvouvřetenové lisy. Tyto lisy jsou vhodné na lisování pilin, není je však vhodné využívat pro lisování stébelnin. Poslední kategorií jsou protlačovací granulační lisy, odvozené od granulačních lisů na výrobu tvarovaných krmiv na bázi slámy.

Pro sběr a úpravu stébelnin se mohou používat samotné sběrací vozy, výhodnější je však použít sběracího lisu, který stébelniny stlačí do balíku, náklady na transport jsou pak nižší. Balíky mohou být válcového nebo hranatého tvaru. Stébelniny je také možno peletovat, v současné době se vyvíjejí mobilní technologie, které umožní výrobu pelet přímo při sklizni.
Pro úpravu rychle rostoucích dřevin jsou vyvinuty stroje, které dokáží plantáž kácet, štěpkovat a ukládat do zásobníku. Pro vrby se dají použít i klasické zemědělské technologie.
Možnou úpravou biomasy je i termická úprava. V současné době nejdynamičtěji se rozvíjejícím je zplyňování biomasy. Výsledným produktem úpravy je energoplyn, který je možné využívat například pro výrobu elektrické energie. Technologií na zplyňovaní je několik, jedná se o souproudou, protiproudu a fluidní technologii.