Biomasa

Potenciál biomasy, druhy, bilance a vlastnosti paliv z biomasy - hlavní body studie

Úvod

Potenciál v energeticky využitelné biomase v ČR je cca 280 PJ ročně a představuje tak více než 80 % v současnosti dostupného potenciálu všech obnovitelných zdrojů energií.

Biomasa je substance biologického původu, která zahrnuje rostlinnou biomasu pěstovanou v půdě a ve vodě, živočišnou biomasu, produkci organického původu a organické odpady.

Z pohledu energetického využití biomasy je možno biomasu využít pro výrobu tepla přímým spalováním, pro výrobu kvalitnějších paliv (pelety, brikety) a pro výrobu elektrické energie. Při využívání se postupuje buď suchými nebo mokrými procesy (rozhoduje hlavně vlhkost biomasy) a dále můžeme procesy rozdělit na fyzikální a chemické. Mezi nejdůležitější procesy patří spalování, anaerobní fermentace, alkoholové kvašení a esterifikace olejů.

ČR se zavázala dosáhnout 6 % podílu obnovitelných zdrojů energie (OZE) na spotřebě primárních energetických zdrojů a 8 % na výrobě elektrické energie v roce 2010. Prognózy naznačují, že téměř celá polovina biomasy pro energetické účely bude muset být získána přímým pěstováním. V horizontu 30 let by mohlo být pro toto pěstování využito až 1,5 mil. ha.

Na Slovensku je situace v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie podobná, využívání ostatních druhů OZE je však větší, a biomasa tak zaujímá jen něco přes 40 %. Její potenciál je ale díky velkému zalesnění Slovenska velice významný. Díky zalesnění má také lesní biomasa dominantní postavení mezi ostatními druhy biomasy.